repertuar

wczoraj
dzisiaj
jutro
PWŚCPSN
loading

dzisiaj

 
0
strona główna

6. Festiwal Filmowy Pięć Smaków

Od 27 do 30 października w kinie Helios Nowe Horyzonty gościć będzie wrocławską odsłonę 6. edycji Festiwalu Filmowego Pięć Smaków – jedynego w Polsce, corocznego przeglądu kina azjatyckiego. W programie najlepsze „kąski” festiwalu.

Bilety:

18 zł (normalny)
15 zł (ulgowy)
sprzedaż kasach i on-line

80 zł - karnet (w sprzedaży w kasach kina)

Opisy filmów i bilety na festiwal

Główne punkty tegorocznych Pięciu Smaków to sekcje: Focus: Malezja czyli przegląd najciekawszych tytułów wyprodukowanych w tym kraju w ostatnich latach, Nowe Kino Azji – konkursowa sekcja prezentująca to, co najlepsze w kinematografii Azji Południowo-Wschodniej w ostatnim roku, kino gatunkowe – w tym przypadku azjatycka specjalność: kino grozy i – po raz pierwszy na Pięciu Smakach - sekcja dokumentalna Wolność w Azji. Dla widzów wrocławskiej repliki organizatorzy wybrali tytuły wyjątkowe...

Songlap (Malezja, 2011) w reżyserii Fendiego Mazlana i Farizy Azliny oraz Bunohan (Malezja, 2011) Daina Saida to filmy, które przebojem zdobyły szczyty malezyjskich box-office'ów. Pierwszy z nich to naturalistyczny dramat opowiadający o dwóch braciach zajmujących się handelm dziećmi. Bunohan z kolei jest brutalną, hipnotyzującą obrazem historią zbrodni, korupcji i rodzinnych sekretów, których ujawnienie potęguje przemoc i przynosi śmierć.

Tokyo Playboy Club (Japonia 2011) to groteskowa, niepoprawna, absurdalna komedia Okudy Yôsuke, reżysera nazywanego japońskim Guyem Ritchie. Katsutoshi wpada w tarapaty, niechcący zabijając studenta. Przed karą ucieka do przyjaciela, który prowadzi w Tokyo klub nocny. Jednak w migotliwych uliczkach Shinjuku oferujących tysiące rozkoszy kryje się równie wiele niebezpieczeństw.

Pełnometrażowy debiut Marlona Rivery - Kobieta w szambie (The Woman in the Septic Tank / Ang babae sa septic tank, Filipiny, 2011) jest z kolei satyryczną refleksją nad autentycznością kina społecznego. Dwaj młodzi, niezależni filmowcy marzą o zrobieniu filmu, który surowo pokazując gorzką filipińską rzeczywistość, podbije światowe festiwale. Ta gorzka komedia jest najbardziej kasowym filmem niezależnym w historii kina Filipin.

Wrocławianie obejrzą również prezentowany podczas tegorocznego festiwalu w Cannes, w sekcji Directors' Fortnight, nagrodzony w Pusan, animowany dramat Król świń (The King of Pigs / Dwae-ji-ui wang, Korea Południowa, 2011) autorstwa Yeun Sang-ho - szokującą, jak pisze The Hollywood Reporter: „palącą jak kwas”, opowieść o szkolnej przemocy, która nie może pozostać bez wpływu na dorosłe życie bohaterów.

Wyjątkowymi pozycjami repliki będą dwa filmy dokumentalne represjonowanego chińskiego artysty, architekta i kuratora sztuki – Ai Weiwei'a. Tak mi przykro (So Sorry / Fei chang yi han, Chiny, 2012) to dokumentacja szykanowanego przez policję śledztwa, które Weiwei prowadził w związku z trzęsieniem ziemi w Syczuanie, podczas którego zginęła ogromna ilość dzieci przebywających podczas katastrofy w szkołach. Natomiast Ordos 100 (Ordos 100 / Eerduosi 100, Chiny,2012) jest przewrotną relacją z karkołomnego przedsięwzięcia, w którym 100 architektów z całego świata zdecydowało się zaprojektować domy o powierzchni 1000 m kw. każdy, dla ekskluzywnego osiedla umiejscowionego na pustyni w Mongolii.

Na deser Pięć Smaków oferuje widzom repliki jeden z najlepszych towarów eksportowych Azji: kino grozy. Seru (The Calling, Malezja, 2011) to film stworzony przez niezwykły tandem: Woo Ming Jin jest jedną z gwiazd malezyjskiego kina artystycznego, Pierre Andre to popularny aktor, reżyser i scenarzysta. Owocem ich współpracy jest krwawy horror typu slasher w konwencji mockumetu opowiadający o losach ekipy filmowej kręcącej horror w samym środku dżungli.

Natomiast Laddaland (Laddaland / Soi-lát-daa-laen, Tajlandia,2011) w reżyserii Sopona Sukdapisita, autora scenariusza m.in. przeboju Shutter – Widmo (2008) to, obsypana nagrodami tajlandzkiego przemysłu filmowego, historia rodziny wprowadzającej się na luksusowe osiedle, które okazuje się być miejscem nawiedzonym...

Opisy filmów i bilety na festiwal

Festiwal Filmowy Pięć Smaków odbędzie się w Warszawie w dniach 24-30 października 2012 w kinach Muranów i Praha. Wrocławska odsłona będzie miała miejsce od 27 do 30 października w kinie Helios Nowe Horyzonty.

Organizatorem Pięciu Smaków jest Fundacja Sztuki Arteria.

Festiwal powstaje przy wsparciu Miasta Stołecznego Warszawy, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, Biura Gospodarczego i Kulturalnego Tajpej i Instytutu Lecha Wałęsy.

Partnerami festiwalu są kina: Muranów, Praha, Helios Nowe Horyzonty

Patronami medialnymi festiwalu są: TVP2, TVP Kultura, Trójka – Polskie Radio, Dziennik Gazeta Prawna, Polityka, Stopklatka, portalfilmowy.pl, KINO, Ekrany, Filmaster, Projektor Kulturalny, empik.com, Traveler, Globtroter.pl, Peron4, Emma Pak, stosunkimiedzynarodowe.pl.

Szczegółowe informacje: www.piecsmakow.pl

aktualności

Polub nas

Bądź na bieżąco, dołącz do newslettera!